12/06/2019

תכנית הלימודים היא תכנית אחידה עבור כל תלמידי ישראל. קיימת ציפייה כי כל תלמיד יצליח להשתלב במערך הלימודים, יבין כמו כולם ויצליח כמו כולם. אך האמת היא שבפועל זה לא דבר כל כך אפשרי. כי לא כל תלמיד נולד עם אותם הכישורים ולא פעם קורה והתלמיד אינו מצליח להשתלב בתכנית הלימודים. הוא לא מבין את החומר הנלמד, הוא לא יודע מה בדיוק מצפים ממנו וכאשר מגיע המבחן המסכם, שם הוא נכשל – ובגדול.

מה הבעיה של אותם התלמידים? מדוע הם לא מצליחים במקום שכלל התלמידים השייכים לאותו חתך גיל מצליחים מאוד? אז עבור התלמידים הללו שלא ממש ברור ממה הם סובלים ואין אבחנה ברורה מהי הבעיה שלהם שמשפיעה על חוסר ההצלחה שלהם, נועד האבחון הפסיכו דידקטי.

אבחון פסיכו דידקטי – מה זה ולמי זה?

תלמידים שסובלים משלל בעיות כאשר אין באמת הבנה ממה בדיוק הם סובלים הם אמורים לעבור אבחון פסיכודידקטי מקיף אשר בעזרתו ניתן יהיה לאבחן את הבעיה המדויקת שלהם. מדובר באבחון כוללני אשר באמצעותו ניתן לעלות על גורמים פסיכולוגים או גורמים רגשיים אשר הם אלו האחראיים לכל הקשיים של התלמיד ועליהם ניתן להצביע כאשמים בכך שהתלמיד אינו מסוגל להגיע למצב של מימוש הפוטנציאל שלו.

האבחון מסייע מאוד לכל מי שאמור לסייע לתלמיד מהבחינה הלימודית, שזה כולל כמובן את צוות ההוראה אך גם את ההורים של התלמיד, כאשר הודות לאבחון המפורט ניתן לבנות עבור התלמיד תכנית לימודים מפורטת ומדויקת למצבו. במקרים רבים, כאשר ישנה תכנית הלימודים המתאימה עבור התלמיד, הוא בהחלט מסוגל לממש את הפוטנציאל שלו ולהגיע להישגים נאים במיוחד.

אבחון פסיכודידקטי לקויות למידה

מגבירים את הביטחון העצמי של הילד

חשוב לדעת כי כאשר התלמיד נהנה תכנית לימודים מתאימה, משפיע הדבר במידה רבה על ביטחונו העצמי. היות ובאופן כזה הוא מתחיל פתאום להבין את החומרים הנלמדים, הוא קולט על מה מדובר והוא גם מצליח לענות תשובות נכונות במבחנים. ברור כי כך הדימוי העצמי שלו מתחזק ומתעצם והוא מתחיל לחוש כשווה בין שווים. אין ספק כי מדובר בתרומה מהותית לביטחונו העצמי של התלמיד שנהנה לחוש כמו כולם.

הילד שעד כה סבל מתסכולים קשים בגלל חוסר ההצלחה שלו מתחיל לגלות את טעם ההצלחה הערב. אין ספק כי מדובר בהישג שהוא חשוב מכל ורק עבור זה שווה להשקיע ולאבחן את התלמיד. באופן כזה מסייעים לתלמיד מכל הבחינות כאשר הוא מתחיל להצליח וההצלחה שמגבירה את ביטחונו העצמי, גורמת לכך שהוא מצליח עוד יותר והמעגל הופך למעגל קסמים כי התלמיד לומד שהוא לא כל כך נחשל כפי שהוא חשב עד היום והוא מסוגל להגיע להישגים גבוהים בכל התחומים, כאשר תכנית הלימודים מתאימה לו.

אבחון פסיכו דידקטי – אבחון קריטי שיכול להציל את התלמיד!

כותב המאמר: אורית הרפז

בעלת תואר שני ב-'אבחון לקויות למידה' מאוניברסיטת בר אילן עם 12 שנות ניסיון בתחום. מאבחנת מוסמכת בכירה במכון הישג.

Scroll to Top חייגו עכשיו