בעולם של היום, שופע גירויים מתמידים כמו טכנולוגיה ורעש עירוני, שמירה על קשב ומיקוד הפכו לאתגר משמעותי. בחינת Moxo מתגלה ככלי הערכה חיוני, שנועד במיוחד למדידת קשב בסביבות מלאות בגירויים מרובים.

מהי בחינת Moxo?

בחינת Moxo היא כלי ממוחשב מאומת מדעית המסייע באבחון ADHD. הוא מעריך קשב, היפראקטיביות ואימפולסיביות, וכולל היבט תזמון לביצוע משימה. עיצוב הבחינה מדמה סביבות מהחיים האמיתיים, ומספק הערכה מדויקת של יכולות הקשב תחת הסחות דעת חזותיות ושמיעתיות.

 • קשב: חלק זה של הבחינה מעריך את יכולתו של הפרט לשמור על מיקוד במשימות. הוא מודד עד כמה אדם יכול להתרכז ולשמור על תשומת לב לאורך תקופה, במיוחד בנוכחות הסחות דעת.
 • היפראקטיביות: הבחינה מעריכה את ההיפראקטיביות באמצעות יכולתו של הפרט להישאר בשקט וקור רוח במהלך המבחן. הוא מודד את הנטייה לתנועה או פעילות מיותרת או מוגזמת.
 • אימפולסיביות: סעיף זה מודד אימפולסיביות, המשתקפת בפעולות נמהרות ללא מחשבה מספקת ובנטייה לקבל החלטות מהירות. זה בוחן באיזו תדירות אדם פועל מבלי להתחשב בהשלכות.
 • תזמון: הבחינה כוללת משימות הדורשות השלמת מסגרת זמן מסוימת, בודקת את יכולתו של הפרט לעבוד תחת אילוצי זמן.

חשיבותו של אבחון מקיף

בעוד מבחן Moxo הוא כלי מדעי חזק, הוא משלים, אך אינו מחליף, אבחנה פסיכיאטרית מלאה. הערכה רפואית יסודית על ידי פסיכיאטר חיונית להבנה מקיפה של דפוסי ההתנהגות והבריאות הנפשית הכללית של הפרט.

יתרונות בחינת Moxo

בחינת Moxo מציעה ייצוג מיידי, מספרי וגרפי של יכולות קשב וריכוז. הוא מעריך באופן ייחודי ארבעה מאפיינים מרכזיים הקשורים להפרעות קשב, ומספק פרופיל מותאם אישית של האתגרים של כל אדם. יתר על כן, זה מסייע באופטימיזציה של הטיפול התרופתי על ידי השוואת תוצאות בדיקות לפני ואחרי תרופות כדי למצוא את התרופה והמינון הטובים ביותר. המבחן מודד ערכים בצורה כמותית ומדויקת.

 • המבחן מציג גרף עם ביצועי המטופל בכל אחד ממדדי הקשב לאורך כל שלבי המבדק.
 • המבחן הוא אפליקציה אינטרנטית, פשוטה להרצה וניתנת לשימוש בכל מחשב ביתי עם חיבור אינטרנטי (בקליניקות מורשות בלבד).
 • המבדק קל לפיענוח בעל ממשק תוצאות קריא פשוט ומובן.
 • אבחון מוקסו (MOXO) מורכב ממגוון פרמטרים המסיחים את דעתו של המטופל באופן מדויק את סביבת חייו של הנבדק.
 • הסביבה בה אנו חיים עמוסה בגירויים שונים, אשר מסיחים את דעתנו ומקשים על יכולתנו להישאר קשובים.
 • מכאן שחשוב למדוד את יכולת התפקוד הקשבי תחת מסיחים. מרכיבים אלו, הם המאפשרים אבחון של מוקד הפרעת הקשב והריכוז.
 • שוואה פרופיל מיידית של תוצאות התקנות לנורמה ישראלית ובינלומית עדכנית.
 • המבדק, שתוצאותיו מתקבלות בערכים מדידים, אפשר לעקוב אחרי התערות (טיפולים שונים) ובדיקת הפקטיביות שיטות בנייה בצורה פשוטה וברורה.
 • המבחן מיועד לילדים ומבוגרים כאחד, כשעולה סימן שאלה לגבי קשיי קשב וריכוז.

יישום בטיפול ואבחון

בחינת Moxo היא לא רק כלי אבחון אלא גם מסייעת בהתאמת אסטרטגיות הטיפול היעילות ביותר. הוא מעריך את היכולת להשלים משימות, אתגר שכיח בהפרעות קשב וריכוז, ומסייע בקביעת התרופה הנכונה. ניתן לגשת לבחינה במרכזים מיוחדים כמו מרכז ד"ר טל כדי להשלים אבחון פסיכיאטרי או לחדד את תוכניות התרופות. בתחום ההערכות החינוכיות, משחק הגומלין הניואנסי בין הערכות שכוללות אבחון דידקטי, והערכות שכוללות אבחון פסיכודידקטי, לבין בחינת Moxo מציע ראייה רב-גונית של יכולות הלמידה והקשב של הפרט. בעוד הערכות דידקטיות חושפות כישורים אקדמיים, והערכות פסיכו-דידקטיות מתעמקות בבסיס הקוגניטיבי והפסיכולוגי של הלמידה, בחינת Moxo מביאה לידי ביטוי את ההיבט המכריע של תשומת לב ומיקוד. שילוב עדין אך משמעותי זה של הערכות מציג הבנה מקיפה, חיונית לאסטרטגיות חינוכיות וטיפוליות מותאמות.

סיכום

בחינת Moxo היא יותר מסתם מבחן ממוחשב; זהו חלון להבנה וניהול של ADHD ביעילות. תפקידו הן באבחון והן בהתאמת הטיפול הוא רב ערך, מספק בהירות וכיוון בעולם מלא בהסחות דעת.

כותב המאמר: אורית הרפז

בעלת תואר שני ב-'אבחון לקויות למידה' מאוניברסיטת בר אילן עם 12 שנות ניסיון בתחום. מאבחנת מוסמכת בכירה במכון הישג.

חייגו עכשיו